,

Blogger'da eklentileri sağa, sola yaslamak ya da ortalamak

13 Şubat 2010 Cumartesi 0 yorum

Blogger eklentilerinizi sayfanızda konumlandırırken sağa ya da sola yaslamak istiyorsanız veya ortalamak amacındaysanız eklentinizin başlangıcına ve sonuna aşağıdaki kodlardan uygun olanını eklemelisiniz.


Eklentiyi ortalamak için:

<div align="center"> 
Eklenti kodları
</div>

Eklentiyi sağa yaslamak için:

<div align="right">
Eklenti kodları

 </div>

Eklentiyi sola yaslamak için:

<div align="left">
Eklenti kodları
</div>


Yukarıdaki kodları 
Kontrol Paneli-->Yerleşim-->HTML'yi Düzenle-->Widget Şablonlarını Genişlet-->"Ctrl+F"


yolunu izleyip eklentinizi kurduğunuz bölümü aratarak bulduktan sonra eklenti kodunuzun başına ve sonuna yukarıda belirtildiği şekliyle kırmızı kodları eklediğiniz takdirde eklentinizi blogunuzda istediğiniz gibi konumlandırmış olacaksınız.
Devamını Oku

, , ,

Nuri Bilge Ceylan "Kasaba" Film"Kasaba" Nuri Bilge Ceylan'ın uzun metrajlı ilk filmidir. İlk kısa filmi "Koza"dan sonra Ceylan yine siyah-beyaz formatta, yine kasvetli ortamlarla ve yine aynı oyuncularla bambaşka bir film meydana getirmiş. "Kasaba" aynı zamanda Ceylan'ın "Mayıs Sıkıntısı" ve "Uzak" adlı filmlerinin başlangıcı niteliğinde mekanlar ve olaylar içermekte. Nuri Bilge Ceylan sineması ile ilgilenenler için mutlaka izlenmesi gereken bir başlangıç filmi olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Küçük bir kasabada yaşayan bir ailenin hayatlarına dokunmadan, şekillendirilmeden, sadece uzaktan izlememize olanak tanıyor "Kasaba". Uzun bir birikimin ürünü ve "Mayıs Sıkıntısı" gibi bir başyapıtın ön hazırlığı olarak değerlendirildiğinde kaçırılmaması gereken bir film.

KASABA(1997)
Oyuncular:
Mehmet Emin Toprak
Mehmet Emin Ceylan
Fatma Ceylan
Cihat Bütün
Havva Sağlam
Sercihan Alevoğlu
Sema Yılmaz
Muzaffer Özdemir
Latif Altıntaş

Devamını Oku

, , ,

Nuri Bilge Ceylan "Koza" Kısa FilmNuri Bilge Ceylan'ın ilk kısa filmi ve aynı zamanda ilk sinema deneyimi olan "Koza" 1995 yılında siyah-beyaz formatta çekilmiştir. Ceylan bu çalışmasında karakterlerin diyaloğa ihtiyaç duymadan anlaşabildikleri bir ütopya meydana getirmiş, Bergman sinemasında olduğu gibi siyah-beyaz kareleri tercih etmiştir. Ayrıca film 1995 Cannes Film Festivali Uluslararası Kısa Film Yarışmasına çağırılmış ilk türk filmi olma niteliğini taşır.
Oyuncu seçiminde doğallığı ön planda tutan Ceylan, filmde annesi Fatma Ceylan, babası Mehmet Emin Ceylan ve Turgut Toprak'ı oynatmıştır. Mekan ise Ceylan'ın ailesinin yaşadığı Yenice'dir.
Ceylan'ı uzun metrajlı filmlerine bir adım daha yaklaştırmış bu eserin her karesi ayrı bir fotoğraf niteliğindedir. Yaklaşık 20 dakikalık bu kısa film görülmeye değer.

Devamını Oku